کپی رایت در nft دانشنامه

قوانین کپی رایت در NFT و خطرات عدم رعایت آن

در حالی که NFT ها نسبتا جدید هستند و ممکن است برای برخی یک اثر هنری نا آشنا باشند، قانون کپی رایت با NFT مانند هر اثر هنری در دنیای واقعی یا مجازی دیگری برخورد می کند. اگر هنرمندی یک اثر هنری جدید ایجاد کند به طور خودکار حق چاپ آن اثر هنری جدید را به دست خواهد آورد.

بسیاری از افراد در زمینه ان اف تی به کپی رایت می پردازند که باعث می شود توجه ها از محصول اصلی کاهش یابد و دیگر استعداد در این بین مد نظر نباشد بلکه این کپی رایت و تکرار آثار هنری باشد که بازار را اشباع کرده است. یکی از معایب کسب درآمد در ان اف تی و سرمایه گذاری در nft نیز همین موضوع است. کپی رایت در nft می تواند یک شبه تمامی زمانی و وقتی که هنرمند برای ارائه محصول خود گذاشته است را از بین ببرد.

  • جهت کسب مشاوره های لازم می توانید بهترین مشاوره nft را از تیم ما دریافت کنید.

کپی رایت چیست؟

کپی رایت یک حق قانونی است که از مالک حق چاپ و یا خالق یک اثر محافظت می کند. کپی رایت به مالک کنترل کار خود را می دهد. به طور معمول کپی رایت از اثری که توسط نویسنده ایجاد شده است محافظت می کند. صاحبان حق چاپ می توانند از یک اثر (به شخص ثالث) استفاده کنند، بفروشند یا مجوز دهند.

اثر باید مهارت، تلاش یا قضاوت در خلقت داشته باشد و هم چنین اصیل باشد. انواع آثار محافظت شده توسط کپی رایت گسترده و متنوع هستند. آن ها عبارتند از کتاب ها، رمان ها، گزارش های فنی، راهنما ها، نقاشی ها، مجسمه ها، عکس ها، موسیقی، آهنگ ها، آثار نمایشی، فیلم، برنامه های تلویزیونی و رادیویی، مهندسی، طرح های فنی، ادبیات تبلیغاتی، تبلیغات، نرم افزار های کامپیوتری و پایگاه های اطلاعاتی.

حق چاپ در هر نوع اثر به طور مستقل وجود دارد. در بریتانیا حفاظت از حق چاپ برای آثار منتشر شده می تواند تا 70 سال پس از مرگ نویسنده ادامه یابد. با این حال مدت زمان کپی رایت بسته به نوع اثر و اینکه آیا منتشر شده یا منتشر نشده، متفاوت است. پس از انقضای حق چاپ، اثر در مالکیت عمومی است.

آیا خدمات کپی رایت شامل ان اف تی نیز می‌ شوند؟

آیا خدمات کپی رایت شامل ان اف تی نیز می‌ شوند؟

خدمات کپی رایت در ان اف تی نیز وجود دارد. اگر عنوان قبلی را با دقت مطالعه کرده باشید، مشاهده می کنید که بسیاری از مواردی که در آن جا معرفی کردیم را می توان به ان اف تی تبدیل کرد. پس زمانی که شما یک محصول را به ان اف تی تبدیل می کنید و یا یک طراحی ای را در این زمینه ارائه می دهید به عنوان مالک این محصول معرفی می شوید، پس تمامی قوانینی که در زمینه کپی رایت ارائه شده است برای شما که مالک محصول هستید نیز صدق می کنند.

حفاظت از حق کپی رایت با سایر اشکال مالکیت معنوی متفاوت است. این یک حق در زمینه محصولات NFT خودکار است و نیازی به ثبت ندارد. بنابراین هیچ فرمی برای تکمیل و هیچ هزینه ای برای پرداخت وجود ندارد. هنگامی که یک اثر ایجاد می شود، حق چاپ به صورت خودکار بر روی آن اعمال می شود. تمرین خوبی است که کار خود را با نماد حق چاپ، نام خود و تاریخ ایجاد آن علامت گذاری کنید تا از کپی رایت محصول خود جلوگیری کنید.

قانون کپی رایت در nft چگونه است؟

در حالی که NFT ها در بیشتر دهه گذشته وجود داشته اند، در سال گذشته به طور چشمگیری محبوبیت پیدا کرده اند. یکی از دلایلی که بسیاری از مردم به NFT و کاربردهای nft علاقه مند شده اند می تواند به دلیل قیمت های فروش هنگفت مرتبط با برخی از NFT ها باشد.

به عنوان مثال گران ترین NFT در سال 2021 به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد و تخمین زده شده است که فروش ماهانه NFT ها به طور متوسط حدود 2 میلیارد دلار است. این محبوبیت فرآیند باعث شده است که برخی نقشی را که قانون کپی رایت در حمایت از این نوع جدید از آثار هنری ایفا می کند، زیر سوال ببرند.

یک مالک حق چاپ دارای حقوق انحصاری برای ایجاد NFT بر اساس یک اثر هنری اصلی است زیرا “ایجاد یک NFT را می توان به عنوان کپی یا حتی مشتق شده از اثر اصلی طبقه بندی کرد.”

NFT ها در طول سال گذشته سرفصل خبر ها بوده اند زیرا خرید و فروش آن ها باعث سوددهی بسیار به مالکان شده است. علیرغم محبوبیت جدیدی که NFT ها به دست آورده اند، مهم است که به یاد داشته باشید که آن ها نیز مانند آثار هنری دیگر در فضای مجازی یا دنیای واقعی مشمول قانون کپی رایت و سایر قوانین IP هستند.

پیشگام بودن در یک حوزه جدید فناوری هیجان انگیز است و ممکن است کسب و کار ها بخواهند در حالی که بازار در حال شکوفایی است NFT ایجاد کنند. کسب‌ و کار ها باید از این بازار استفاده کنند، اما باید همچنان قوانین IP را مانند همیشه در نظر بگیرند.

عدم رعایت copyright در nft چه عواقبی دارد؟

عدم رعایت copyright در nft چه عواقبی دارد؟

استفاده از مالکیت معنوی بدون اجازه مالک، نقض IP نامیده می‌ شود و از یک خالق NFT می‌ توان به خاطر آن شکایت کرد. فروش آثار هنری با استفاده از شخصیت‌ های دارای حق چاپ نیز تخلف است مگر اینکه شما اجازه مالک حق چاپ را داشته باشید. پس به صورت کلی عدم رعایت کپی رایت در nft می تواند مجر به شکایت فرد از شما و مشکلات بعد از این اتفاق باشد.

آیا تغییر در ان اف تی شامل حق کپی رایت می‌ شود؟

زمانی که شما اقدام به تغییر در یک محصول ان اف تی می کنید، اگر ماهیت کار در این بین باقی بماند، یعنی شما نقص کپی رایت کرده اید. این موضوع مانند این است که خواننده ای عینا آهنگ خواننده ای دیگر را بخواند و تنها موسیقی کلاسیک آن را به پاپ تبدیل کند. اما زمانی که شما از یک محصول ایده می گیرید مانند ایده از ترکیب رنگ آن و شروع به ساخت یک محصول ان اف تی با ایده ای که گرفته اید می کنید در واقع قانون کپی رایت را رعایت کرده اید زیرا ماهیت کار کاملا متفاوت با چیزی است که قبلا ارائه شده است.

کسی که یک ان اف تی می‌ خرد، چه حقوقی به دست می‌آورد؟

زمانی که شما از مارکت پلیس nft یک ان اف تی را خریداری می کنید، دو حالت در این بین به وجود می آید. حالت اول این است که شما با توجه به ان اف تی ای که خریداری کرده اید، مالک این محصول هستید و این محصول برای شما است.

حالت دوم این است که شما با خرید این محصول مالک آن می شوید اما از هر خرید و فروشی که بر روی محصول به وجود می آید، اندکی کارمزد نیز برای سازنده اصلی محصول پرداخت می شود. با توجه به این دو مورد می توانید خود را مالک یک محصول ام اف تی بنامید.

آیا قوانین کپی رایت در NFT ها رعایت می‌ شود؟

متاسفانه نه تنها در کپی رایت در nft بلکه در هیچ چیز دیگری ما به صورت صد در صد نمی توانیم بگوییم که قانون کپی رایت در آن رعایت می شود و این یک موضوع کاملا رایج در تمامی دنیای است زیرا راه های بسیاری وجود دارد که افراد با استفاده از آن ها می توانند یک محصول را برای خود ذخیره کنند و همین موضوع باعث می شود تا قانون کپی در nft و یا هر چیز دیگری رعایت نشود.

عدم رعایت copyright در nft چه عواقبی دارد؟

چگونه از بروز مشکلات copyright رایت در ساخت NFT جلوگیری کنیم؟

اگر قصد دارید NFT خود را برای کار های خلاقانه ایجاد کنید، باید مطمئن شوید که از حقوق مالکیت معنوی لازم برخوردار هستید. از آنجایی که اقدامات قانونی در حوزه NFT و کریپتو ادامه دارد، طبیعتاً باعث بهبود و اصلاح پروتکل‌ ها در این زمینه خواهد شد. به نوبه خود قانون IP نیز ممکن است تکامل یابد تا ماهیت منحصر به فرد دارایی های رمزنگاری شده را در نظر بگیرد حتی اگر توسعه را در پلتفرم های NFT هدایت کند.

همان طور که اشاره کردیم اگر یاد بگیرید که در محصول تولیدی خود امضا خود را قرار دهید، دیگر نیازی نیست که نگران این باشید که فردی اقدام به کپی رایت محصول شما داشته باشد. امضا بر روی محصول می تواند بهترین راه برای جلوگیری از کپی رایت محصول NFT باشد.

چه مواردی شامل کپی رایت در nft می شود؟

برای پاسخ به این سوال باید به این موضوع اشاره کنیم که هر چیزی که در یک محصول وجود داشته باشد و شما عینا آن را تکرار کنید و یا همان محصول را برای خود بردارید، یعنی اقدام به کپی رایت کرده اید. حتی اگر قصد داشته باشید تغییری در محصول به وجود آورید اما ماهیت محصول هنوز چیزی باشد که نشان دهنده ظاهر اولیه محصول است یعنی شما در حال کپی رایت هستید.

در مقاله برخی از مباحث nft مانند خرید و فروش آن تحت پوشش قرار داده شد. اگر این موضوع توجه شما را جلب کرده است پیشنهاد می کنیم تا مقالات لیست توکن های nft و Nft و بلاک چین را برای درک بیشتر مطالعه کنید.

سوالات متداول

آیا کپی رایت در nft نیز وجود دارد؟

قانون کپی رایت در ان اف تی نیز مانند بسیاری از موارد دیگر وجود دارد.

چگونه می توان از بروز کپی رایت در nft جلوگیری کرد؟

با ایجاد امضا خود بر روی محصول می توانید از بروز کپی رایت بر روی محصول خود جلوگیری کنید.

آیا ما باید از قوانین کپی رایت در ان اف تی ها پیروی کنیم؟

پیروی نکردن از قوانین کپی رایت در ان اف تی ها می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات و انواع شکایات قانونی باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

0 نظر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها